Koniec SARMów?

SARMy nie mają łatwego życia na rynku suplementów diety. Już od samego początku były bezprecedensowo porównywalne do sterydów, szczególnie pod względem negatywnych skutków substancji. Wiele razy pisaliśmy już o tym że porównywanie 1:1 SARMów do sterydów androgenicznych nie jest poprawne. Jednak dzisiaj, wspominamy o „nowince” prawnej prosto ze Stanów Zjednoczonych.

Kontrowersja trwa

19 listopada tego roku, na stronie Chuck’a Grassley’a – senatora amerykańskiego stanu Iowa, pojawiła się informacja o rozszerzeniu legislacji związanej z ograniczaniem dostępu do sterydów anaboliczno adrogenicznych. Jak możecie się pewnie już domyśleć z tytułu – rozszerza ona prawo o zapisy na temat SARMów. Według legislacji, SARMy maja być traktowane na równi ze sterydami!

Senator, potwierdza to stwierdzeniami, że SARMy są sprzedawane jak zwykłe suplementy diety i dla (jakżeby inaczej) „bezpieczeństwa ludzi” przez ich analogiczne działanie do sterydów, powinny być traktowane tak samo jak sterydy.

Legislacja ma na celu zdefiniowanie, kategoryzacje, oraz całkowite zakazanie nieregulowanego importu, eksportu oraz importu SARMów. Akt prawny otrzymał już poparcie agencji antydopingowej oraz agencji produktów ziołowych, zdrowia konsumentów odpowiedzialnego odżywiania oraz agencji ds. naturalnych produktów.

Co teraz?

Nie chcemy dyskutować z ludźmi technicznie mądrzejszymi od nas. Wstępnie jednak chcielibyśmy zauważyć, ze opinia legislacyjna nie jest podparta żadnymi konkretnymi badaniami porównującymi szkodliwość SARMów ze sterydami, co powinno być absolutną podstawą legalnego stwierdzenia że „SARMy to to samo co sterydy pod względem zdrowotnym”.

Niestety, pozostaje nam czekać na ostateczne ruchy legislacyjne w USA. Póki co, jest to coś na kształt zgłoszenia zmian do ustawodawstwa. Jednakże przez dosyć duże poparcie wspominanego aktu prawnego, możemy się spodziewać jego wprowadzenia do oficjalnej, międzynarodowej legislacji.

Przez to, dostęp do SARMów może być mocno utrudniony, a na rynek zaczną wypływać produkty niskiej jakości z szarej strefy. Podskok ceny również będzie oczywisty.

Podsumowanie

Jak wcześniej wspomnieliśmy – musimy czekać. Nadal jest nadzieja, że zmiany nie zostaną oficjalnie wprowadzone do legislacji co będzie kolejnym zwycięstwem wolności wyboru ludzi nad prawem. Będziemy informować o wszelkich zmianach na bieżąco!

Źródło:

https://www.grassley.senate.gov/news/news-releases/grassley-whitehouse-introduce-legislation-regulate-sarms

Dodaj komentarz