Franco Columbu – historia legendy

Bardzo często zadajemy sobie pytanie – w jaki sposób, gdzie i kiedy rodzą się legendy, które na zawsze zmieniają ludzkość. Okazuje się, że w świecie kulturystyki takie narodziny miały miejsce w 1947 roku, kiedy to 7 sierpnia na świat przyszedł Franco Columbu. Sportowiec urodził się na prowincji Sardynii w mieście Ollolai we Włoszech, w biednej pasterskiej rodzinie. Franco interesował się sportem właściwie od zawsze, od dzieciństwa amatorsko ćwiczył boks, podnosił ciężary, następnie próbował swoich sił w trójboju siłowym, a następnie w kulturystyce. Swoją sportową karierę rozpoczynał podnosząc ciężary, brał wówczas udział w zawodach olimpijskich trójboju, do którego zaliczało się: rwanie, wyciskanie oraz podrzut, w których osiągał spektakularne rezultaty (420 kg: 140 kg rwanie, 120 kg wyciskanie, 160 kg przy podrzucie). Franco Columbu stał się kulturystą, a doprowadziło do tego nic innego jak właśnie podnoszenie ciężarów, ponieważ w wieku XX kulturystyka nie była uznawana za oddzielną dyscyplinę sportu a jedynie pozostawała traktowana w formie konkursów, które odbywały się pomiędzy podnoszeniem ciężarów. Pierwszy sukces Franco w kulturystyce miał miejsce już w 1996 roku, kiedy to zajął on 4 miejsce na zawodach Mr.Europe, przez kolejne dwa lata również wiodło mu się świetnie, odnosił liczne sukcesy na zawodach (w 1976 zajął 1 miejsce w zawodach Mr.Olympia). Świat sportu nie zawsze był dla niego życzliwy, na wszystkie swoje sukcesy musiał bardzo ciężko zapracować, a i wówczas zdarzały się wypadki, nad którymi nie dało się w pełni zapanować. Jednym z nich był upadek na zawodach Strong Man, w których startował z wagą dużo niższą niż reszty zawodników, a mimo to zajął 5 miejsce, w między czasie jednak, podczas jednej z konkurencji, upadł w taki sposób, że doznał silnej kontuzji nogi. Columbu doszedł jednak do sądowej ugody z organizatorami imprezy za co otrzymał odszkodowanie w wysokości 1 miliona dolarów. Operacja, którą przeszedł po wypadku była bardzo skomplikowana, usunięto mu wówczas mięśnie i naprawiono nogę, cały zabieg trwał 6 godzin. Końcowe wnioski specjalistów były dla Columbu przerażające, miał on już nigdy samodzielnie nie chodzić, mimo wszystko powrócił on do sprawności już 3 lata później. W 1980 roku Arnold Shwarzenegger zdobył Mr.Olimpia, a że był on bodźcem i czynnikiem motywacyjnym dla Franco – on również poszedł w jego ślady i ten sam tytuł otrzymał rok później w 1981 roku.

Trening z mistrzem

Partnerem treningowym Franco Columbu był Arnold Schwarzenegger, czyli aktor, legenda światowej kulturystyki. Obaj zawodnicy byli na co dzień rywalami jednak nie darzyli się nienawiścią ani zazdrością, wręcz przeciwnie, mówiło się że czerpią od siebie doświadczenia, że uczą się czegoś nowego, po prostu się przyjaźnili. Franco był nawet świadkiem na ślubie Arnolda i Marii Shriver w roku 1986. Człowiek, który zachęcał zarówno Columbu, jak również Schwarzeneggera do przyjazdu do Ameryki to Joe Weider, który określany był jako niezastąpione guru kulturystyki w 1969 roku. Weider podjął się również finansowania obu kulturystów w kwocie 80 dolarów tygodniowo, co dawało im szansę do produktywnego rozwoju. Niedługo po przybyciu do Ameryki Columbo zyskał sławę i miano najsilniejszego mężczyzny na świecie, co pozwoliło mu na niezwykle szybki rozwój kariery. Posiada on na swoim koncie całe mnóstwo rekordów świata w trójboju siłowym oraz w podnoszeniu ciężarów. W 1988 roku, w świetle niesamowitej popularności i wiedzy jaką posiadał, a także doświadczenia, stworzył on kompleksowy plan treningowy dla mężczyzn i kobiet na talię i brzuch.

Wymiary

Wiadomo, że wymiary w kulturystyce pozostają nieodłącznym elementem końcowego sukcesu. W przypadku Franco Columbo wynosiły one odpowiednio: 164 cm wzrostu, 80 kg wagi, 47 cm w bicepsie, 134 cm w klatce piersiowej, 63 cm w udzie, 47 cm w łydce. Franco zdobył również bardzo wiele tytułów w kulturystyce, między innymi: Mr. Italy, Mr. Europe, Mr. International, Mr. World, Mr. Universe, Mr. Olympia, a także w trójboju siłowym: Champion of Italy, Champion of Germany, Champion of Europe, World Champion. Pobijał także światowe rekordy w trójboju siłowym, między innymi w: wyciskaniu – 238 kg, przysiadzie – 301 kg, martwym ciągu – 340 kg, jak również w podnoszeniu ciężarów: w wyciskaniu 147 kg, rwaniu – 122 kg, podrzucie – 181 kg.

Inny pomysł na życie

Kiedy w roku 1976 Franco zawiesił karierę sportową i rozpoczął studia medyczne – świat zamarł, nie wiedziano, czy kiedykolwiek jeszcze powróci on do sportu, który go spełniał. Po tym jak ukończył studia na uczelni w Cleveland Chiropractic College i został specjalistą oraz niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie chiropraktyki opartej o kulturystykę – ponownie o nim usłyszano. W 1982 uzyskał doktorat w dziedzinie teorii żywienia i otworzył firmę, która specjalizuje się w medycynie sportowej opartej na zasadach chiropraktyki. Niesamowicie zdolny, silny i inteligentny Columbo osiągnął w życiu chyba wszystko, pokazał, że ciężka praca i zaangażowanie, a także samoświadomość własnego ciała, dają cudowne efekty. Federico Columbo jest autorem takich publikacji jak: Weight Training and Bodybuilding, A Complete Guide for Young Athletes, Franco Columbu’s Complete Book of Bodybuilding, The Bodybuilder’s Nutrition Book, Columbo to człowiek wielu talentów, jest on bowiem nie tylko siłaczem, kulturystą, medykiem, pisarzem, ale również aktorem, wystąpił bowiem w kilku dobrych wielkoekranowych produkcjach u boku swojego przyjaciela Arnolda Swarzeneggera.

Dodaj komentarz