Dorian Yates – Cień (ang. The Shadow)

Cień przybył z Anglii, okrył szczyt Olimpu i odciął go od innych pretendentów na sześć długich lat. Dorian Andrew Mientjez Yates urodził się 19 kwietnia 1962 roku w angielskim hrabstwie Warwickshire w miasteczku Hurley. Mieszkał tam przez trzynaście lat. W 1975 roku jego ojciec zmarł na zawał serca, a rodzina przeniosła się to Birmingham. Minie jeszcze osiem lat nim narodzi się Cień.

Dorian zaczął ćwiczyć w 1983 roku, lecz nie odpowiadały mu metody pracy większości ówczesnych kulturystów. Nie lubił spędzać każdej wolnej chwili na siłowni, a długie treningi uważał za stratę czasu. Od samego początku interesował się treningami nazywanymi HIT (ang. High Intensity Trening), które rozpowszechnili Arthur Jones i Mike Mentzer. Treningi HIT zakładały, że najlepsze rezultaty osiąga się poprzez krótkie, lecz bardzo intensywne serie ćwiczeń. To było coś dla Yates’a. Podczas gdy inni kulturyści spędzali na siłowni dwie godziny dziennie przez sześć dni w tygodniu, Dorian poświęcał na treningi jedną godzinę dziennie i cztery dni w tygodniu. Idealne rozwiązanie? Nie do końca. Cień osiągnął swój cel i potężnie rozbudował swoją muskulaturę, ale opłacił to licznymi kontuzjami. One też staną się ostatecznie głównym powodem jego odejścia na emeryturę. Ukochany sposób ćwiczenia dawał mu dużo, ale też dużo żądał w zamian.

Treningi Doriana mogły przypominać pakt z demonem. Miał niesamowite warunki fizyczne, ale nawracające kontuzje nie opuszczały go przez cały okres jego kulturystycznej kariery. Ciało ciałem, ale to jego duch i wola powinny być wychwalane! Pomimo bólu i trudności Cień nie rezygnował. Walczył dalej i sięgał po najwyższe trofea. Pierwszym poważnym zwycięstwem była główna nagroda w 1986 na British Championship. W 1991 po raz pierwszy stanął do walki o tytuł Mr. Olympia. Był to jego debiut na tak poważnej imprezie, a i tak udało mu się wywalczyć drugie miejsce. Rok później ponownie stanął w szranki i tym razem zwyciężył. Cień sięgnął na szczyt Olimpu, strącił Lee Haney’a i zasiadł na tronie.

Dorian Yates zdobył tytuł Mr. Olympia w 1992, a następnie obronił go w 1993, 1994, 1995, 1996 i 1997 roku. Po tym odszedł na emeryturę. W czasie walki o tytuł w 1997 wyjątkowo dały o sobie znać jego kontuzję, lecz zwyciężył pomimo tych utrudnień. Uznał jednak, że nadszedł czas na koniec. Niezwyciężony Cień zsunął się z tronu na Olimpie.

Dorian Yates zrezygnował z występów na konkursach, lecz naturalnie nie zrezygnował z kulturystyki i sportu. W 1987 roku Założył siłownię o nazwie Temple Gym (znajduje się w Birmingham na Temple Street. Okazuje się, że Cień ma wielki talent do sportu, lecz brak mu oryginalności przy wymyślaniu nazw). W 2006 roku założył kolejne cztery siłownie, z czego trzy znajdują się w Wielkiej Brytanii. Od 1994 roku współpracuje z marką Heavy Duty i wspólnie tworzą odzież dla sportowców. Od 1998 roku współpracował z CNP Professional przy tworzeniu suplementów. Od 2006 roku zrezygnował ze współpracy z innymi i sam stanął na czele firmy produkującej odpowiednie wsparcie dla innych (Dorian Yates Ultimate Formulas). W 2010 roku założył EU Peptides (którą jednak opuścił w 2012 roku), a w 2012 DY Nutrition. Każda z tych firm odpowiada za inny rodzaj suplementacji. W ciągu lat swojej „emerytury” napisał kilka książek i nagrał kilka DVD. Wszystko naturalnie w tematyce ćwiczeń i rozwoju swojego ciała.

Dorian Yates został nazwany Cieniem przez innych kulturystów. Niczym cień pojawiał się na zawodach i niespodziewanie zgarniał główne nagrody. Cenił też swoją prywatność i unikał występów publicznych (potrafił zrezygnować z lukratywnego kontraktu na reklamę suplementów, byle uniknąć nadmiernego kontaktu z mediami). Warto zwrócić uwagę na istotną sprawę: Dorian dłużej zajmuje się trenowaniem innych i produkcją suplementów, ale to kilkuletnia obrona tytułu Mr. Olympia uczyniła go legendarnym. Pomimo bólu walczył i zwyciężał, a co ważniejsze nigdy nie został pokonany. Odszedł z własnej woli, nikt nie strącił Doriana Yates’a z tronu Olimpu.

Dodaj komentarz