Rady dla początkujących kulturystów

Chciałbym podzielić się z początkującymi kulturystami radami, które kiedyś uzyskałem od swojego trenera i starszych kolegów. Bardzo ułatwiły mi one osiągnięcie wyznaczonych sobie celów, dlatego chciałaby, aby inni także mogli z nich skorzystać.

Pierwsza rada brzmi „nie śpiesz się”. Zdaję sobie sprawę z tego, że ta rada nie spodoba się większości początkujących kulturystów, zwłaszcza bardzo młodym. Takim osobom zależy na szybkim uzyskania efektów, dlatego zachowanie cierpliwości to dla nich spore wyzwanie. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że niecierpliwość stanowi przyczynę wielu błędów, popełnianych przez początkujących sportowców. To właśnie ona skłania do zbyt intensywnych treningów, które kończą się kontuzją, a także do sięgania po niebezpieczne albo niewłaściwe da początkujących suplementy. Pośpiech sprzyja także niedokładnemu wykonywaniu ćwiczeń, przez co ich efektywność zmniejsza się.

Druga rada brzmi „nie tylko trening”. Można spędzać wiele godzin na wykonywaniu ćwiczeń, ale efekty nie będą satysfakcjonujące, jeżeli treningi nie zostaną połączone z odpowiednim odżywianiem. Konieczne jest także zapewnienie sobie czasu na regenerację. Regeneracja jest bardzo ważnym zakończeniem treningu, tak samo jak rozgrzewka stanowi niezbędny wstęp do ćwiczeń.

Na koniec moja ulubiona rada „technika jest ważniejsza niż ciężary”. Bezmyślnego machania dużymi ciężarami nie można nazwać dobrym treningiem. Warto pamiętać, że w trakcie treningu musimy czuć mięśnie, które w danej chwili trenujemy. Niestety, coraz częściej się o tym zapomina.