Dieta dla początkujących kulturystów

Sposób odżywiania ma istotny wpływ na efekty treningów sportowych, dlatego początkujący kulturyści wraz z rozpoczęciem treningów powinni zmienić swoje nawyki żywieniowe. Najważniejsze jest to, żeby trzymać się poniższych zasad.

Po pierwsze, każdego dnia powinno się spożywać 6 albo 7 posiłków, w odstępach od 2,5 do 3 godzin. Druga bardzo ważna zasada dotyczy pełnego białka, które powinno znajdować się w każdym posiłku. Pełne białko to takie, które zawiera wszystkie aminokwasy. Po trzecie, w każdym posiłku powinny znajdować się węglowodany o niskim I/G, pochodzące z owoców albo włóknistych warzyw. Kolejna istotna kwestia to posiłek treningowy, zawierający duże ilości łatwo przyswajalnego białka. Po treningowy posiłek ma natomiast dostarczać prostych węglowodanów i łatwo przyswajalnych białek w proporcjach 2 do 1. Posiłki spożywane przed i po treningu powinny zawierać węglowodany wyłącznie z warzyw i owoców o niskim I/G. Ważne jest również to, aby przynajmniej połowa spożywanych kalorii pochodziła z tłuszczy. 1/3 powinny stanowić tłuszcze nasycone, 1/3 jednonienasycone, a 1/3 wielonienasycone. Na większe ilości węglowodanów można pozwolić sobie wyłącznie przed oraz po treningu. W pozostałych posiłkach należy zachować przewagę tłuszczy nad węglowodanami.

Niestety, istnieją także pewne produkty spożywcze, z których początkujący kulturyści powinni zrezygnować. Są to na przykład gazowane, słodkie napoje. Do picia polecam przede wszystkim niegazowaną wodę mineralną oraz zieloną herbatę.