Dexter Jackson

Dexter Jackson – Ostrze (ang. The Blade)

Dexter Jackson urodził się 25 listopada 1969 roku Jacksonville na Florydzie. Sportem fascynował się od dziecka. Ciężko się temu dziwić – cała jego rodzina była w jakiś sposób zwiąDexter Jacksonzana ze sportem. Szczególnym przykładem dla młodego Dextera był jego ojciec Willie Jackson, który trenował młodzików w softballu i w piłce nożnej. Nic dziwnego, że pierwsze przygody jego syna wiążą się właśnie z piłką nożną. Dexter zapewne na stałe związałby się z tym sportem, gdyby nie powrót jego brata z wojska. Pod jego wpływem zainteresował się treningiem siłowy i kulturystyką, co, jak się okaże, będzie zainteresowaniem na całe życie.

Dexter Jackson wystąpił pierwszy raz w 1992 roku w zawodach organizowanych przez NPC (ang. National Physique Committee) i zajął tam trzecie miejsce. Przełomowy okazał się rok 1999, który okazał się początkiem jego zawodowej kariery. Wystąpił w trzech dużych turniejach: Arnold Classic (zajął siódme miejsce), Night of Champions (zajął trzecie miejsce) i Mr. Olympia (zajął dziewiąte miejsce). No cóż, historia kulturystyki zna lepsze otwarcia kariery, ale czas pokaże, że nic nie zniechęca Blade’a do dalszych prób.

W 2007 roku (szybka kalkulacja pozwoli nam ustalić, że miał wtedy 38 lat) zajął trzecie miejsce w konkursie Mr. Olympia i krytycy stwierdzili, że to jego limit. Musieli go tym zirytować, ponieważ rok 2008 okaże się najlepszym w życiu Dextera. Nie dość, że strącił z Olimpu Jay’a Cutler’a (a tym samym został 12-tym mężczyzną zdobywającym ten zaszczytny tytuł), to jeszcze zwyciężył Arnold Classic, VIII Australijskie Pro Grand Prix, Nowo Zelandzkie Grand Prix i Rosyjskie Grand Prix. Strach pomyśleć co by było, gdyby krytycy powiedzieli tak o nim wcześniej.

Dexter JacksonDexter Jackson nigdy już nie powtórzył tak niesamowitego roku jakim był 2008. Czy to oznacza, że jego kariera się skończyła? A skąd! W 2015 roku zajął drugie miejsce w konkursie Mr. Olympia, a miał wtedy 45 lat. W tej chwili ma 48 lat na karku i ani myśli o emeryturze! Może nie ma tak legendarnych osiągnięć jak Schwarzenegger, Zane, czy też Heath, ale cieszy się kilkoma własnymi rekordami. Do 2016 roku zdobył 28 tytułów IFBB (ang. International Federation of Bodybuilding and Fitness). W 2018 roku występował w konkursie Mr. Olympia 19 raz. Jest jednym z dwóch sportowców, którzy zdobyli zarówno tytuł Mr. Olympia jak i Masters Olympia. Pięć razy wygrał w konkursie Arnold Classic (2005, 2006, 2008, 2013, 2015). Jest też jednym z trzech sportowców, którzy zwyciężyli w Arnold Classic i w Mr. Olympia w tym samym roku (legendarny 2008).

Dexter Jackson ma 48 lat i dalej jest w świetnej formie. Ciągle ćwiczy i występuje w kolejnych turniejach. Może nie wygrywa we wszystkich, ale liczba jego nagród jest imponująca. Może nie ma tak spektakularnych zwycięstw jak inni legendarni kulturyści, ale on nie planuje odejść na emeryturę. Co więcej przegrane nie sprawiają, że się załamuje, albo obraża na zawody. Dexter po prostu dalej robi to co uwielbia. Wszystko się jednak kiedyś kończy. Poza karierą Dextera Jacksona. Lata lecą, ale ktoś o tym nie powiedział Blade’owi.

Dodaj komentarz