BPC-157 – przyszłość kulturystyki.

W dzisiejszym artykule przedstawimy zyskujący na popularności peptyd BPC 157. Omówimy korzyści z jego stosowania, jak dawkować BPC oraz wspomnimy o innowacyjnej formie BPC-157 w kapsułkach.

Jak działa BPC-157? – działanie na układ nerwowy

Bez wątpienia peptyd BPC-157 jest jednym z najbardziej popularnych peptydów, które stosowane są w celach leczniczych. Tak ważne jest więc to, abyśmy wiedzieli o nim nieco więcej, tak, aby móc wykorzystać w pełni jego właściwości. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czym on właściwie jest, jakie ma działanie, na co wpływa i dlaczego warto o nim pamiętać, jeśli chcemy by nasz układ nerwowy pracował tak, jak powinien. 

Co to jest BPC-157? 

Peptyd BPC to skrót z angielskich słów body protection compound. Jest to syntetycznie pozyskiwany peptyd, który to jest pierwowzorem naturalnie występującego peptydu znajdującego się w żołądku. Oprócz tego, że uważany jest za doskonałe rozwiązanie w celach regeneracyjnych, to wykazuje bardzo wiele właściwości związanych z pracą układu nerwowego. Ale po kolei…

Jak działa BPC-157?

Peptyd ten na początku traktowany był przede wszystkim jako związek doskonały przy regeneracji tkanek, przy poprawnej pracy układu pokarmowego i przy szybszym tempie gojenia się wszelkich ran, złamań i innych urazów. Peptyd ten doskonale sprawdza się między innymi po różnego rodzaju zabiegach na układzie pokarmowym, bowiem to właśnie on przyspiesza rekonwalescencję. Wpływa znacząco na łagodzenie objawów, jakie związane są z pracą żołądka. Sprawdza się przy nadżerkach w śluzówce żołądka i w problemach z jelitami. Jeśli chodzi o ścięgna, badania pokazały, że następował zdecydowanie szybszy wzrost fibroblastów wywołany między innymi wzrostem ekspresji i aktywacji białek FAK oraz paksyliny. To jednak jeszcze nie wszystko, bowiem peptyd BPC-157 powoduje także wzrost odporności na działanie nadtlenku wodoru, jak również i zwiększa zależność poprawiając efekty działania tlenku azotu. Sama ta kwestia to dopiero początek, bowiem okazuje się, że peptyd ten działa równie mocno, jeśli nie szczególnie mocno na nasz układ nerwowy. 

Działanie BPC-157 na układ nerwowy

Jak pokazują badania, peptyd ten działa równie silnie na układ nerwowy, co zostało w pełni potwierdzone w badaniach na szczurach. Okazało się, że stosowanie peptydu BPC-157 znacząco wpłynęło na zmniejszenie objawów choroby Parkinsona. Co więcej, nie tylko zmniejszenie, ale niemal pozbycie się ich całkowicie. Kolejną ważną kwestią jest to, że wpływa ona na układ GABA i daje możliwość regeneracji tego układu. Podawanie tego peptydu znacząco wpływa na poprawę, w tym między innymi zmniejszając tempo budowania tolerancji, poprawiając efektywność działania i pozwalając zachować homeostazę kompleksu receptora GABA. To jednak nadal nie wszystko. Okazuje się, że peptyd BPC-157 może mieć znaczenie w leczeniu depresji, gdyż wchodzi on w interakcje z układem serotoniny. Początkowo peptyd ten podnosi poziom serotoniny w niektórych obszarach mózgu, w innych z kolei go obniża, a  co ciekawe, po kilku dniach widać znaczącą zmianę. To wszystko sprawiło, że działanie peptydu dalej bada się pod kątem stosowania go na depresję. 

BPC-157 w kapsułkach.

Jak stosować BPC-157?

Choć nie jest to środek, który wykorzystywany jest oficjalnie w lecznictwie, to jednak przez wielu stosowany jest na własną rękę i na własną odpowiedzialność. Aspekt ten powoduje więc, że nie ma określonego sposobu dawkowania tego peptydu. Wszystko sprawdzane jest metodą prób i błędów. Przyjęto, iż jednorazowa dawka to około 250 mcg, którą można stosować 1 – 2 razy dziennie, jeśli zażywamy go w konkretnym celu lub dawka 250 mcg co 2 – 3 dni, działając wspomagająco. Czas zażywania peptydu wynosi cztery tygodnie. Można postawić na przyjmowanie BPC-157 doustnie i jest on dobrze przyswajalny lub można też wybrać iniekcję podskórną. Aby zażywać ten peptyd w takiej formie, należy przygotować roztwór, a następnie trzymać go w lodówce. Jeśli chodzi o kapsułki, te są bardziej praktyczne i łatwiejsze w zażywaniu. 

BPC-157 w wersji stabilnej (BPC-157 w kapsułkach).

Od pewnego czasu pojawiła się innowacyjna forma peptydu, pozwalająca stosować BPC osobom, które mają problem z wykonywaniem zastrzyków. Firmy Labolic oraz Salsura Nutriton wypuściły na rynek BPC-157 w formie kapsułek, dzięki czemu możliwe stało się zastosowanie produktu w dużo wygodniejszy sposób. Na temat sensu stosowania formy oralnej można poczytać tutaj.

Jeśli chcemy usprawnić pracę żołądka, wpłynąć na działanie peptydu na gojenie się wszelkiego rodzaju urazów, a do tego znacząco wspomóc nasz układ nerwowy, to na pewno peptyd BPC-157 stanowi bardzo dobry wybór, na jaki z całą pewnością warto postawić. 

Dodaj komentarz