Błędy początkujących kulturystów

Podobno człowiek najlepiej uczy się na własnych błędach. Uważam jednak, że zasada ta nie sprawdza się w kulturystyce, dlatego poruszę temat błędów, jakie często popełniają młodzi sportowcy. Dzięki temu czytelnicy mojego bloga będą wiedzieć, czego należy unikać.

Pierwszy błąd to brak rozgrzewki, która jest niezbędnym elementem bezpiecznego treningu. Przed przystąpieniem do ćwiczeń należy spędzić 10 minut na przykład na rowerze stacjonarnym albo bieżni. Dzięki temu organizm będzie dobrze przygotowany do treningu. Mięśnie będą miały zapewnione lepsze dokrwienie, co pozwoli na ich pełniejsze zaangażowanie i ograniczy ryzyko kontuzji.

Kolejny błąd to niecierpliwość. Młodzi ludzie chcą szybko osiągnąć widoczne rezultaty, a pośpiech sprzyja niewłaściwym decyzjom. Ćwiczenia należy dostosowywać do indywidualnych potrzeb, a intensywność musi być zwiększana stopniowo. Niecierpliwość skłania do sięgania po niedozwolone środki, które mogą wyniszczyć organizm.

Problem stanowią także niedokładność i niesystematyczność. Ćwiczenia powinny być wykonywane w takim tempie, aby nie popełniać przy tym żadnych błędów. Ruchy mają być wykonywane w pełnym zakresie. Niedokładne wykonywanie ćwiczeń jest równie bezsensowne jak nieregularne treningi.

Oczywiście, za błąd należy uznać także ignorowanie rad i wskazówek trenerów i bardziej doświadczonych kulturystów. Jeżeli uważasz, że wszystko wiesz najlepiej, to z pewnością nie zdołasz osiągnąć zbyt wiele w tym sporcie. Musisz zatem nauczyć się słuchać i korzystać z doświadczenia innych.